Tarihçemiz

1957 yılının 1 Mart’ında Tiyatro Sevenler Gençlik Cemiyeti adıyla kurulan ve uzun yıllardır Ankara Deneme Sahnesi adı altında çalışmalarını sürdüren amatör tiyatromuz 60.yılını doldurdu.

Meydan Larousse ve Ana Britannica gibi Türkiye’de yayınlanan iki büyük ansiklopedide yer alan tek amatör tiyatro topluluğu Ankara Deneme Sahnesi. İşe belki de amatörlük kavramını tanımlayarak başlamak en uygunu. Meydan Larousse amatörlüğü şöyle tanımlıyor:

“Amatör: (isim ve sıfat) Latince amatör, seven kimseden. Bir şeye hevesi tam olan ve onu hararetle arayan. Sadece zevki için bilerek bir sanat veya bilimle uğraşan kimse. Mesleği olmamakla beraber kendini güzel sanatlara veren kimse.”

Ankara Deneme Sahnesi’nin tarihi içinde tanımladığı ve yaşadığı amatörlük ise biraz daha farklı; İnsanı eksen alarak başlayan giderek “hangi insan”ı hedeflediğini tartışarak, sessiz çoğunluk için ve onun çıkarları adına, yine onunla birlikte tiyatro yapmayı benimseyen, işinde profesyonel; tavrında, heyecanında tiyatro sevgisini hep önde tutan bir amatörlük. Usta-çırak ilişkisini kaybetmeden, bilgi ve tecrübesini yeni kuşaklara aktararak ve onunla birlikte yeniden gençleşerek varolmayı seçen bir gönüllülük. Profesyonelliği hep daha iyiyi arayarak gösteren, kazanımlarını bencilce kendine saklayarak değil; aksine yaymaya, aktarmaya, belgelemeye ve geleceğe bırakmaya gayretli bir kurumsallık. Demokrat, her üyesinin söz söyleme özgürlüğüne sahip olduğu, kendini ve grubu geliştirmek için her kapıyı zorlayan, bireysel doyumu değil, topluca yaratmanın kıvancını duymaya özlem duyan bir örgütlülük.

Cumhuriyet Türkiye’sinde yaşayan sivil toplum örgütlerinin tarihine bakıldığında 60 yıl gerçekten önemli ve anlamlı. Hele olaya tiyatro penceresinden baktığımızda bu anlam daha da belirginleşiyor. İşe bir de amatörlüğü kattığımızda ise bir mucizeden söz etmek mümkün.

60 yılı anlamlı kılan bir başka öge de, Ankara Deneme Sahnesi’nin tiyatro çizgisindeki, amatör tutumundaki devamlılık ve birikimlerini akıllıca değerlendirip, geçmiş tecrübelerini her yeni çalışmasında hayata geçirebilme becerisi. Kurumsal hafıza diyebileceğimiz bu özellik, ne yazık ki, bir çok resmi kuruluşumuzun bile üstesinden gelemediği bir başarı.

Ülkemizin bu en uzun ömürlü laboratuvar sahnesini kuranlara ve 60 yıldır ayakta tutanlara sonsuz minnetle.