1996-2002 yılları arasında Ankara Deneme Sahnesi oyuncusu olarak Köyde Oyun ve Kardeşlik Töreni-Samah’da rol alan Dr. Türel Ezici, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı sanat uygulatıcı öğretim görevlisidir.

Adana İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü (1976); Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü (1986) lisans mezunudur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde, “Antik Tragedyayı Oluşturan Hybris-Ate-Nemesis Kavramlarının III. Richard’ın Tragedyası’nda Değerlendirilmesi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisans derecesi (1989); “Tennessee Williams’ın Kısa Oyunlarında Öz, Biçim ve Biçem Özellikleri” konulu tez çalışmasıyla doktora derecesi (1996) aldı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk ve Rejisörlük programlarında Dramaturgi; İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde, Türk Tiyatrosu ve Gösteri Sanatları dersleri verdi. Halen Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde Metin İnceleme; Devlet Konservatuarı Tiyatro Oyunculuk Anasanat Dalı’nda Dramaturgi, Tiyatroda Kuram ve Eleştiri dersleri vermektedir.

Sahnelenen ve yayımlanan çalışmaları arasında;

Türkiye Büyük Millet Meclisi Ses ve Işık Gösterisi Senaryosu; (Uğur Akıncı ile ortak çalışma), 23 Nisan 1987

Yıldızcı Kral ile Akıllı Soytarı; Çocuk Oyunu, T.B.M.M. Yayınları. Ankara 1988. (Sahneleniş: İstanbul Şehir Tiyatroları, 1988; Ankara Devlet Tiyatrosu, 1988; Kocaeli Bölge Tiyatrosu, 1995; Antalya Şehir Tiyatrosu, 2000; Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, 2004)

Cüneyt Gökçer: Sanatta 50 Yıl; Özel Sayı-5, Kültür Bakanlığı Yayınları (Filiz Arel ile ortak çalışma) 1994

Saatli Maarif Takvimi; Radyo Oyunu, TRT-1 Radyo Tiyatrosu Programı, Mart 2001

Gümüş Ayna; TRT-1 Radyo Tiyatrosu Programı, Haziran 2003

Güvercinler; TRT-1 Radyo Tiyatrosu Programı, Mayıs 2004

“Marie Curie-Bir Yıldıza Ulaşmak”; Hacettepe Üniversitesi M Salonu, Ekim 2005

Felatun Bey ile Rakım Efendi; (Ahmet Mithad Efendi’den uyarlama oyun), İzmir Devlet Tiyatrosu, Ekim 2008 bulunmaktadır.

“Kökler” ve “Picasso’nun Tabloları”, yayımlanmamış radyo dramalarıdır.

Yazarlık çalışmaları ve akademik uygulamaların yanısıra Milliyet Kültür Sanat Gazetesi’nde süreli tiyatro eleştirileri yazmıştır. Senaryo yazımı, oyunculuk ve rejisörlük deneyimi bulunmaktadır.

“Yıldızcı Kral ile Akıllı Soytarı” ile 1988 TBMM Çocuk Oyunları Yarışması İkincilik ödülü ve Sanat Kurumu En İyi Çocuk Oyunu Yazarı ödülü; “Saatli Maarif Takvimi” ile TRT Kurumu Radyo Oyun Yarışması Birincilik ödülü, 2001;“Güvercinler” oyunu ile TRT Kurumu Radyo Oyun Yarışması Mansiyon ödülü, 2004; “Felatun Bey ile Rakım Efendi” çalışmasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Klasik Türk Edebiyatı Oyun Uyarlama yYarışması, Kayda Değer Eser, 2006; ödüllerine layık görülmüştür.

Türel Ezici, I.A.C.T (Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi), ASSITEJ (Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği Türkiye Merkezi); IUTA (Uluslararası Üniversite Tiyatroları Birliği); Sanat Kurumu Tiyatro Jürisi; Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Danışma Kurulu Üyesi ve Çocuk-Gençlik Tiyatroları İzleme Komitesi üyesidir.



Emeği Geçen Üyelerimiz