1961 yılında Çanakkale’de doğdu.

1983 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nü bitirdi.

1986 yılında G.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’ndan Yüksek Lisans Derecesi, 1995 yılında A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Anabilim Dalı’ndan da “Çocuk Tiyatrosu’nda Müzik” konulu tez ile Doktora derecesi aldı.

Mart 1984-Mart 1997 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde sırasıyla Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

1987 yılından bugüne Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nda Şarkı ve Solfej derslerini yürüttü ve bu bölümde sergilenen oyunların müziklerini besteleyip seslendirilmelerini gerçekleştirdi.

1997 Mart ayından beri A.Ü. Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmakta olan Yıldız’ın, oyun müziği, televizyon program müziği, belgesel film müziği, çocuk şarkısı ve koro-orkestra alanlarında eserleri bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Üç Anadolu adlı bir müzik grubuyla da konserler vermektedir.

Ankara Deneme Sahnesi’nde “Yerma”, “Memiş Dayı”, “Sevdalı Bulut”, “Sevgi Çemberi” ve “Kurban” adlı oyunların özgün müziklerini yaptı. “Kardeşlik Töreni- Samah”, “Köyde Oyun” ve “Yedi Köyün Yargıcı” adlı oyunların müzik düzenlemesini gerçekleştirdi. Nedim Yıldız “Sevdalı Bulut” adlı çocuk oyununu da yönetmiştir. Halen Ankara Deneme Sahnesi üyesidir.