1960 yılında Muş’un Varto ilçesinin Taşlıyayla köyünde doğdu. Yoksul bir köylü-işçi ailesinin çocuğudur. İlkokul üçüncü sınıftan –on yaş- itibaren çalışmaya başladı. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da tamamladı. 1978 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde memuriyete başladı. 1980 yılında Prof.Dr. Nurhan Karadağ’ın çağrısıyla Ankara Deneme Sahnesi’ne katıldı. Çalışırken üniversite öğrenimini aynı fakültede yapabileceğini düşündü ve ÖSYM sınavına girdi. Kazandığı Latin Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda birinci sınıfı okurken; yıl kaybını göze alarak Tiyatro Bölümü’ne dikey geçmeye karar verdi. İdare, Tiyatro Bölümü II. sömestrde derslere girmesini yasaklayınca,  memur olarak  Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne naklen geçti. 1986’da Tiyatro Bölümü’nü,  1993’da A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tiyatro Ana Sanat Dalı’ndaki öğrenimini tamamladı. 1987 yılında kurum içi sınavla Kondüvit görevine getirildi. Ankara Devlet Tiyatrosu  Müdürlüğü’ndeki bu görevinden  2009 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.

A.Ü. D.T.C.F. Tiyatro Bölümü, Ankara Deneme Sahnesi (ADS) ve Ankara Devlet Tiyatrosu oyun yapımlarında oyuncu, reji asistanı ve dans çalıştırıcısı olarak görev aldı.   Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumu’nun, Türkiye’nin  ilk sabah kuşağı -1984-1985-dizisi olan “Erikçiğiller”de oyuncu ve 2000 yılında yayına giren ve iki yayın dönemi devam eden “Bir Nefes Anadolu” müzik ve eğlence programındaki Dramatik Köy Seyirlik Oyunları’nda oyuncu ve yardımcı yönetmen, 2008-2010 yayın döneminde TRT Eğitim Kültür programı olan “Alan Razı Satan Razı” da bölüm oyuncusu olarak görev aldı. Oyuncu olarak görev aldığı tiyatro oyun yapımları; yurt içi ve yurt dışındaki bir çok ulusal ve uluslararası festival, turne ve davete katıldı.

Kültür Bakanlığı’ndan “Oktay Arayıcı’nın Oyunlarında Geleneksel Tiyatro Öğeleri”  kitabının yanı sıra, Fuat Özdemir’in makalelerini, “Halk Edebiyatı Yazıları” başlığı altında  yayına hazırladığı  iki kitabı yayınlandı.  Şiir, makale, öykü, eleştiri,  inceleme, gezi ve söyleşi yazıları günlük gazetelerde, dergilerde ve internet sitelerinde yayınlandı. Bitirme aşamasında olduğu romanı, Prof.Dr. Nurhan Karadağ’a ait otobiyografik inceleme, gösterimi devam eden “Samah” gösterisinin geçmişten günümüze serüveni  ve öykülerinin toplamından  oluşan dört kitap üzerinde çalışmalarını yürütmektedir. Evli ve bir kız bir erkek çocuk babasıdır.