1960 yılında, Ankara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde dekor ve kostüm çalışmalarına başladı. Daha sonraları, Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü kurulunca, bu kuruma geçti. 16 yıl bu kurumda çalıştı.

1976 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğüne nakloldu. 2007 yılında emekli olana kadar bu kurumda çalıştı. Dekor ve kostüm tasarımlarının yanı sıra ”Başdekoratör”lük görevini de uzun yıllar, yürüttü.

Bale yöneticiliği, Sanat Teknik Müdürlükleri de yaptı, program dergilerinin yayınlanmalarında çalıştı. Sayıları 480’i geçen dekor ve kostümleri, Opera, operet, bale, modern dans, tiyatro, müzikal, sinema filmi, TV filmi tasarımlarını kapsamaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya Devlet Opera ve Baleleri yanı sıra Ankara ve Van Devlet Tiyatroları, İstanbul ve Eskişehir Şehir Tiyatroları, Ankara Meydan Sahneleri, Ankara Meydan Sahneleri, Ankara Deneme Sahnesi, Ankara Sanat, Dormen, Kenter, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner, Devekuşu Kabare, Akbank Çocuk Tiyatroları, YediTepe Oyuncuları, Tiyatro Kedi, Dilek Türker Tiyatro Ayna, TV Kanalları ve daha birçok özel tiyatrolarla çalıştı.

Yurt içinde 50’yi aşkın ilimize turneler yaptı. Yurtdışında İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kıbrıs da dekor ve kostümleri görüldü. 500’ün üzerinde prodüksiyona, imza atmıştır. Çeşitli kentlerde kendi konusuyla ilgili, birçok sergi açtı. Yaptığı resimlerle açtığı resim sergilerini de bu sergilere kattı. Dergi ve gazetelerde sürekli yazılar yazdı. ”Dekor Kostüm Osman Şengezer” 1989 , ”Yazılar” 1993, ”Bence Dekor Kostüm” 1999, ”Dekor ve Kostümlü Anılar” ilk baskısı 2008, ikinci baskısı 2010,  tarihlerinde yayınlanan 4 kitabı vardır. Çok sayıda ödüller almıştır.

Bkz.

http://www.mimarlikmuzesi.org/Gallery/osman-sengezer-dekor-ve-kostumun-46-yili_17.html

http://www.osmansengezer.com/

Ankara Deneme Sahnesi

Oyuncu: Affedersiniz Yanlış Numara, Körler, Savaş Oyunu

Dekor-Kostüm: Albany Kontu, Tunç ve Billur, Gizli Oturum, Arlecchino’nun Cambazlıkları, Yanlışlık, Büyük Adam, Kokona Yatıyor, Carrar Ana’nın Silahları, Körler, Savaş Oyunu, Uzaktakiler, Gişe, Ayak Parmakları, Uzundere

Yazım Uyarlama: Sermet Çağan’ın “Öyle Bir Oyun” adlı radyo oyunundan Savaş Oyunu’nu yazan. (Yılmaz Onay’la birlikte)Emeği Geçen Üyelerimiz