1937 Yılında Gaziantep’in Sınır Köyü Üçkubbe’ de ilkokul öğretmeninin oğlu olarak dünyaya geldi.

Memleketi  Elazığ’ın Ağın ilçesidir.

Liseyi 1955’de Ankara Gazi Lisesi’nde bitirdi.

1955-60 arası İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken İtü Tiyatrosu’nda ve Genç Oyuncular’da sahne yaşamına girdi.

1960’ta İtü’yü bitirip Ankara’ya döndükten sonra Sinema Tiyatro Derneği’nde ve ardından 1972’ye dek Ankara Deneme Sahnesi’nde çalıştı. ( Sermet Çağan’ın  “Öyle Bir Oyun”  adlı radyo oyunundan Savaş Oyunu adlı sahne uyarlamasını yaptı ve sahneye koydu.  Bu oyunla İstanbul Uluslararası Barış Şenliği İkincilik Ödülünü kazandı. Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır adlı romanından Nihat Asyalı’nın oyunlaştırdığı “Uzundere”yi sahneye koydu ve Nancy Uluslar Arası Tiyatro Festivali Büyük Ödülünü kazandı.-Brezilya Topluluğu ile birlikte-)

İlk profesyonel reji çalışması Ast Da Brech’ten sahnelediği   “Hitler Rejiminin Korku Ve Sefaleti” oyunudur. Sonra kuruluşuna katıldığı Çağdaş Sahne’de “Yusuf İle Menofis”,  “Grev” , “Çimento”  oyunlarını sahneledi.  İşçi Kültür Derneği’nde işçi oyunları yazıp yönetti.

12 Eylül sonrası Ast Da Fallada’dan oyunlaştırdığı  “Küçük Adam Ne Oldu Sana ?” oyununu ve kendi yazdığı “Bu Zamlar Buna Karşı” kabaresini sahneye koydu. “Arafta Kalanlar” ve “Karagözün Muamması “ adlı oyunlarını Amsterdam’da ve “Sanatçının Ölümü”  oyununu Paris’te sahneledi.

1993’den itibaren İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Rejisör olarak çalıştı.  İstanbul ve bölgelerde çeşitli oyunlar sahneledi ve 2002’de emekli oldu. Bu arada Berlin- Tiyatromda Nazım Hikmet’in Tartüf 59 oyununu yönetti. Çocuk oyunu  “Şarkılarımız Ölmesin” Berlin – Theater Manufarktur Am Halleschen Ufer’de sahlendi. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda  “Küçük Adam Ne Oldu Sana ?” sahnelendi.  Mümtaz Sevinç’in kurduğu Düşün Sahnesi’nde kendi oyunu “Sanatçının Ölümü”nü ve Ast’a Bercht’in  “Küçük Burjuva Düğünü”nü sahneye koydu.

Kendi yazdığı “Prımetheia Oyunu” Hollanda’da yayınlandı ve özel bir proje olarak bir Türk grubu tarafından türkçe ve bir Hollanda grubu tarafından da Hollandaca oynandı.

Son olarak 2007-2008 sezonunda  “Karakedi Geçti”  adlı gençlik oyunu Bursa Devlet Tiyatrosu’nda “ Bir Halk Düşmanı” çevirisi DT Ankara Küçük Tiyatro’da ve” Kafkas Tebeşir Dairesi” çevirisi Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda ve Almanya’da Tiyatro Bienali’nde oynandı.

“Önce Bu Zamlar Bana Karşı” kabaresi “Dev Masalı” politik mesel oyunu “Sevdalı Bulut” kukla oyunu ile “Şarkımız Ölmesin” çocuk oyunu dört oyun olarak yayımlandı. Sonra Toplu Oyunları  (Cilt-1 Sanatçının Ölümü, Arafta Kalanlar,Karagözün Muamması,Cilt-2 Karadul Efsanesi,Hücre İnsanı ,Prometheia,Tren Gidiyor ,Karakedi Geçti.) ve Brect ‘in toplu oyunları içinde yaptığı pek çok çeviri “Kafkas Tebeşir Dairesi”,  “Mezbahaların Kutsal Johannası”,  “Kentlerin Vahşi Ormanında”,  “Adam Adamdır”, “Baal Küçük Burjuva Düğünü”, “3.Reich’ın Korku Ve Sefaleti”, “ Puntila Ağa İle Uşağı Matti”, vb) Mitos Boyut Yayınevince yayımlandı. Ayrıca Kesting’den “Epik Tiyatro” Brechtten  “Brech Le Yaşamak” –Çalışma Günlüğü,  Edebiyat Bilimi,  Bir Halk Düşmanı gibi oyun çevirileri “İlk Adımlar” öykü çevirisi ve Brech’ten “Bütün Şiirleri”- Cilt 2 Şiir Çevirileri de yayımlanan çevirileri arasında. Son yıllarda roman yazmaya da ağırlık verdi.”Yazılar Filmatik” ile “Oyun Değil” gibi.

“Yazılar Filmatik” romanı ile “Sanatçının Ölümü” oyunu TRT tarafından filme alındı.

Pen Yazarlar Derneği, Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği,  Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar İle Besam Meslek Birliği üyesidir.

Ankara Deneme Sahnesi

Oyuncu: Yanlışlık

Yönetmen: Büyük Adam, Körler, Savaş Oyunu, Uzundere

Yazım Uyarlama: Sermet Çağan’ın “Öyle Bir Oyun” adlı radyo oyunundan Savaş Oyunu’nu yazan. (Osman Şengezer’le birlikte)Emeği Geçen Üyelerimiz